Živnosti se rozdělují podle předmětu činnosti na:
1) Živnosti obchodní
2) Živnosti výrobní
3) Živnosti poskytující služby
Zdroj kapitálu – podnikatel (živnostník) vkládá do podnikání svůj majetek – vlastní kapitál, který tvoří základní jmění. Může získat i cizí kapitál.
Kompetence řízení – podnikatel řídí svůj podnik zpravidla sám a sám také jedná navenek s třetími osobami.
Zánik podniku – nastane smrtí podnikatele, jestliže nepokračují přímí dědicové, zánikem právnické osoby, uplynutím doby, pokud byla stanovena, rozhodnutím živnostenského úřadu.
Postup při založení podniku – právní náležitosti
Ohlašovací živnost – se zakládá ohlášením živnostenskému úřadu. Fyzická osoba v ohlášení uvede jméno a příjmení, trvalé bydliště, rodné číslo, místo podnikání a údaj, zda jí soud nebo správní orgán uložil zákaz činnosti týkající se provozování živnosti. Ohlašuje-li novou živnost osoba zapsaná v obchodním rejstříku, připojí výpis z tohoto rejstříku tj. obchodní jméno, předmět podnikání, identifikační číslo organizace (IČO). Fyzická osoba je povinna připojit výpis z trestního rejstříku trestů (ne starší 6 měsíců) a u ohlašovací řemeslné a vázané živnosti doklad o odborné způsobilosti. Právnická osoba v ohlášení uvede obchodní jméno, sídlo, právní formu, jméno a bydliště osoby, která je statutárním orgánem, osobní údaje odpovědného zástupce, identifikační číslo organizace, předmět podnikání. Právnická osoba je povinna připojit výpis z rejstříku trestů svého odpovědného zástupce. Na základě těchto náležitostí živnostenský úřad vydá nejpozději do 15 dnů po ohlášení živnostenský list.
Koncesované živnosti – vznikají na základě žádosti o vydání koncese podané na živnostenský úřad.
Živnostenský úřad rozhodne o koncesi do 60 dnů od podání žádosti a vydá koncesní listinu.
Žadatel je povinen zaplatit stanovený poplatek. Živnostenský úřad zapíše podnikatele do živnostenského rejstříku.