POSTKLASICKÉ TEORIE MANAGEMENTU
POSTKLASICKÉ TEORIE MANAGEMENTU (PŘÍSTUPY)
1. Procesní pojetí managementu
2. Psychologicko sociální teorie managementu
3. Systémové pojetí managementu
4. Kvantitativní pojetí managementu
5. Empirické pojetí managementu
1. Procesní teorie managementu
Vychází ze školy správního řízení. Manažerské sekvenční funkce jsou: plánování – organizování – personální činnost (výběr a rozmisťování pracovníků) – vedeni – kontrola.
Každý pracovník v rámci sekvenční funkce vykonává i průběžné funkce:
např. je-li sekvenční funkcí plánování, jsou pod plánování ještě průběžné funkce – zjišťování, rozhodování, implementace rozhodnutí). Prostě každá sekvenční fce se skládá z několika průběžných fcí.
2. Psychologicko-sociální teorie managementu – vychází ze školy lidských vztahů
– z teorie X a Y – McGregor – lidi můžeme rozdělit na 2 skupiny: skupinu lidí X, kteří mají vrozenou nechuť k práci, neradi se rozhodují, nechají se řídit, musí být do práce nuceni, kontrolováni. Skupina lidí Y lidé pracující rádi, nechtějí být podřízeni, chtějí samostatně rozhodovat a řídit, mají tvůrčí přístup k práci.
3. Systémová teorie managementu
Vychází z kybernetiky. Organizace je totiž z věcného hlediska systém technický, z hlediska lidí sociální, z hlediska podnikového systém administrativní.
Máme 2 druhy vztahů (organizační ledovec)
vztahy formální a vztahy neformální
4. Kvantitativní pojetí managementu
– všechny jevy a procesy managementu by měly být kvantifikovány, porovnávány. Potom můžeme posoudit změny, co se dá změnit, co se dá zlepšit, využívá EMM, matematické metody managementu. Usiluje se zde o vědeckost, nevýhodou je podceňování významu člověka.
5. Empirické pojetí managementu
– zobecňuje zkušenosti z praxe. = řízení podle bestseller