Maturitní otázka číslo 3 – ekonomie
Téma :
Rozvaha podniku
– Úvod :
K řízení své hospodářské činnosti potřebují podniky především údaje o hospodářských prostředcích.Proto se sestavují k určitému dni, např. k poslednímu sni v měsíci apod., přehled o svých hospodářských prostředcích s uvedením příslušných zdrojů jejich krýti = PŘEHLED AKTIV A PASIV.Pro účely účetnictví a pro potřeby řízení a kontroly zapisujeme hospodářské prostředky a zdroje jejich krytí, zajištěné v určitém dni, do přehledné sestavy zvané ROZVAHA.Rozvahu sestavujeme nejčastěji ve formě tabulky, která má dvě strany :
1) Levá strana : Na tuto stranu nadpisujeme AKTIVA a uvádíme v ní jaké složení, tj. formu, mají hospodářské prostředky podniku.
2) Pravá strana : Tuto stranu nadpisujeme PASIVA a uvádíme na ní zdroje krytí hospodářských prostředků = pravá strana odpovídá na otázku z jakých zdrojů si podnik tyto prostředky opatřil.
Protože se na obou stranách rozvahy zachycují v peněžním vyjádření jedny a tytéž hospodářské prostředky, uspořádané však podle dvou různých hledisek, musí se SOUČET AKTIVA A PASIV ROVNAT!.Tato rovnost stran rozvahy se nazývá rozvahová rovnováha. Aktiva a pasiva uvádíme v účetnictví v jejich peněžním vyjádření t. j. v korunách Českých.Součet aktiv a pasiv musí být v číselné rozvaze, proto jejich vzájemný vztah můžeme vyjádřit rovnicí AKTIVA = PASIVA.